9 Mayıs 2013 Perşembe

KAZANAN YALNIZDIR, Paulo COELHO

Bazen ikinci bir fırsat vermek iyidir diyeceğim ama bu durumda bunu söylemek çok doğru değil sanırım. Bir yazarın biyografisini beğenmemek kendi eserlerini de beğenmeyeceğim anlamına gelmez diye böyle diyorum. Buradaki yazımda belirttiğim gibi Fernando Morais'in kaleme aldığı biyografiyi maalesef yarım bırakmıştım.    

Bir Ordu seyahatim sırasında elimdeki Marc Levy kitabı bitince, paketi bitmiş sigara tiryakisi gibi kendimi sokağa atıp kitapçı aramıştım. Bulduğum kitapçıda Marc Levy olmamasının hayalkırıklığını 'nasıl olmaaaz' diye kızarak yaşarken karşıma Paulo Coelho çıktı. Hiç yoktan iyidir diyerek kitap açlığımı giderdim:) 

Elimde uzun süre sürünmeyi hiç haketmediği halde, kitabı uzun sürede bitirebilmiş olmanın ezikliği içimde.. Konusunun akıcılığı sardı sarmaladı beni. Biraz sorgulattı bazı şeyleri.. Biraz 'demek böylemiymiş' dedirtti.. Biraz 'hiç böyle bakmamıştım' diye şaşırttı.. 'Yok artık!' dedirtti.. 'Kim yapar böyle bir şeyi' diye hayretlere sürükledi..

Anladım ki, Paulo Coelho ile daha çok buluşma duraklarımız olacak.

S.

Kazanan Yalnızdır
Paulo Coelho
Çeviri: Celal Üster
Can Yayınları, 2009, 384 sayfa 

2 yorum:

 1. Merhaba.
  Yazarın en büyük hayranlarından biriyimdir. Her kitabını alır ve severek okurum. Bir tek bu kitabını sevemedim nedense. Belki de diğer kitaplarında okurken bulduğum duyguyu bunda bulamadım.
  İyi okumalar ve iyi haftasoları şimdiden.

  YanıtlaSil
 2. Bir yazarin kitaplarini begendigimizde beklentimiz hep ayni oluyor. Yazarin yeni kitaplarindaki surprizlere tahammulumuz pek olmuyor. Ayni seyi ben de buyuk hayrani oldugum Marc Levy'nin 1-2 kitabinda yasadim. Paulo Coelho'ya devam edecegim. Diger kitaplarini merak ediyorum..
  S.

  YanıtlaSil