25 Mart 2015 Çarşamba

MAVİ ORMAN, Defne Suman

Hayatımızda talihsiz dönemlere denk gelen şarkılar vardır. Bir ayrılık anında arka fonda çalan "o şarkı" gibi. Şarkının suçu yok elbette ama ne zaman dinleseniz "o an"a gidiverirsiniz. Bu kitap da benim için biraz öyle oldu. Yogaya merak salışım çok daha öncelere dayanıyor ama başlayınca biraz araştırma ile Defne hanımın adına rastlamamak mümkün değil. 3-4 yıl önce bir dostumun, yolculuğundan gıpta ederek bahsettiğini de hatırlıyorum. Yogaya başlamam ve kitaba başlamam aynı ana denk geldi. Hamile olduğumu öğrenip her ikisine ara vermem de. Kitabın son 20 sayfası tahminen bir yıl kadar beni bekledi. Araya gebelik, doğum, cenaze, aile içi çalkantılı bir dönem sığdırdım. 
Tüm  bu kişisel sıkıntıların yanında kitaba gelecek olursam, güzel bir yolculuk kitabı. Altını çizerek okuduğum nadir kitaplardan. Yazarın bugününe bakınca insanın ne istediğini bilmesinin ve o yolda kararlılıkla yürümesinin ne büyük önem taşıdığını görüyorsunuz bir kez daha. İçsel bir yolculuğun, dönüşümün bu kadar samimi bir tanığı olmak çok özel her şeyden önce. Benim gibi yogayı uzaktan uzaktan merak eden birisiyseniz, kitapta adı geçen tüm eserlere biran önce sahip olup okumak istersiniz. Kendi yolculuğuyla yolculuğunuza rehberlik edecek güzel bir ruhtan güzel bir eser çıkmış. Siz benim gibi yapmayın, bu akıcı kitabı bir çırpıda bitirip, yazarın yeni romanı "Saklambaç"ı okumak için yola koyulun.

Defne Suman'ın yoga çalışmaları için buraya bir tık.

Yazılarının tadına bakmak için buraya bir tık.

E.Mavi Orman
Defne SUMAN
Kuraldışı Yayınları, 216 sayfa, 201124 Mart 2015 Salı

Fİ / AKİLAH, Azra Kohen

Kitabı okumadan hemen önce "Kitap Günlüğüm" blogundaki yazıyı okumanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Zira yazıda anlatıldığı gibi kitap instagram camiasında gerçekten çok konuşuldu, konuşuluyor. Bu reklam çalışmasına aldanıp çok büyük beklenti ile okunmazsa eğer, gerçekten çok zevkli bir roman. Benim şahsi olarak da kendimden çok şey bulduğum, sanırım okuyan herkesin de kendisinden bir şeyler bulacağı karakterler barındıran bir roman. 
Roman boyunca diri tutulan bir merak var her şeyden önce. Bölüm sonlarında sürekli geleceğe atıf yapılarak, bu yollar nasıl olacak da kesişecek diye merakla okuyorsunuz birbiri ardına sayfaları. Ben de uzun süren metro yolculuklarında ayakta kalmış olsam bile merakıma yenik düşüp durmadan okudum kitabı. Ancak serinin 3. kitabı henüz yayınlanmadığı için cesaret edip ikinci kitap olan "Çİ" yi okumaya başlayamadım. Ya biterse ve hikaye yarım kalırsa diye. Böyle kendi elimdeymiş gibi geliyor, gidip gelip ikinci kitaba göz kırpıyorum. Akıcı, sürükleyici, iyi kurgulanmış, tatminkar betimlemeleri olan bir roman. Sanırım sayfa sayısı sebebiyle sonlara doğru redaksiyon hataları çoğalmış. Okuyan yorulmuş. Güzel vakit geçireceğiniz, bittiğinde sizi hayal kırıklığına uğratmayacak bir kitap.
 E.

 
Fi
Azra Kohen
Destek Yayınları, 598 sayfa,61.baskı Ocak 2015